Angus Results – 2022 Sydney Royal Easter Show

April 19, 2022 11:27 am

Judge Ivan Price had his work cut out for him as he sorted through 114 Angus exhibits at the 2022 Sydney Royal Easter Show, with Senior and Grand Champion Female, KO Jedda K127 taking the penultimate prize of Supreme Angus Exhibit over the Senior and Grand Champion Bull, Pine Creek Royal Roll R017.

Senior and grand champion female went to KO Jedda K127 with a seven month-old heifer calf at foot, exhibited by the KO Angus, Kangaloon NSW, while reserve senior champion female was awarded to KO Dream Q153, also from the KO Stud.

Junior champion female went to Cowra breeder Christie Fuller’s Diamond MS Reckoning R447.

Reserve junior female was PC Miss Pandora S325, exhibited by the Pine Creek Stud.

Junior champion bull was won by PC Great Northern R061, 20 months, weighing in at 882kg with rump and rib fats of 19mm and 11mm and a 126 square cm eye muscle area.

Reserve junior bull was Diamond Redemption R423

Senior and grand champion bull  went to Pine Creek Royal Roll R017, 25 months, who weighed in at  1080kg, with rump and rib fats of 17mm and 11mm with a 138 square cm eye muscle area.

Reserve senior champion bull was Tattykeel Real Deal Q3, 32 months,  1156kg with rump and rib fat at 24mm and 14mm with a 139 square cm eye muscle area.

 


Full Angus Results

CLASS: 1 – Female, 9 & not over 12mths
1 10 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC MISS PANDORA S325 [PCA S325]
2 3 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND MS SLEEPLESS IN SEATTLE S410 [CFI S410]
3 16 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD DIAMONDS N SILK S14 [HAS S14]
4 17 MR JACK ROBSON & MR SAM ROBSON ADELONG NSW 2729
JSRL ENTICE JESTRESS S18 [JSRS18]
5 12 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA HOUSTALET S19 [YA IN CIRCLE S19]
Highly Commended 6 BRAD-LEIGH INTERNATIONAL WOODLANDS NSW 2575
SPRING HILL KYLIE S13 [SHA S13]
Highly Commended 7 GARVIN & GOLDSACK ORANGE NSW 2800
TROWBRIDGE BBB PRUE S17 [BRAND TG S17]
Highly Commended 13 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA LAKATO S4 [YA IN CIRCLE S4]
CLASS: 2 – Female, over 12 & not over 14mths
1 21 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD SARA CHEYENNE S6 [HAS S6]
2 23 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO DREAM S33 [KO S33]
3 25 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO WILCOOLA S7 [KO S7]
4 29 MR JACK NEWHAM & MISS MILEY O’BRIEN & MISS ISLA O’BRIEN & MR GAVIN O’BRIEN ORANGE NSW 2800
WINCHESTER ROSEBUD S2 [OBR S2]
CLASS: 3 – Female, over 14 & not over 16mths
1 30 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X DESIGN S7 [K5X S7]
CLASS: 4 – Female, over 16 & not over 18mths
1 36 MS ANNETTE BARHAM & MR MURRAY SOWTER WERAI NSW 2577
DSK TEL LADY HEATHER R73 [DSKR73]
2 32 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X BARDOT R66 [K5X R66]
3 37 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO MOONGARRA R168 [KO R168]
4 38 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X MONTANA SKY R110 [K5X R110]
CLASS: 5 – Female, over 18 & not over 19mths
1 41 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND MS RECKONING R447 [CFI R447]
2 47 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC MISS GREAT NORTHERN R070 [PCA R070]
3 48 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO DREAM R122 [KO R122]
4 45 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL MISS ESSENCE R13 [TTKR13]
Highly Commended 44 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA MONTROSE R148 [YA IN CIRCLE R148]
CLASS: 6 – Female, over 19 & not over 20mths
1 60 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND RAMBLIN ROSE R422 [CFI R422]
2 57 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO VICKY R105 [KO R105]
3 61 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X LOIS R30 [K5X R30]
4 66 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X WILCOOLA R26 [K5X R26]
5 56 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD DIAMONDS R FOREVER R20 [HAS R20]
CLASS: S007 – (S007) – Junior Champion Female
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
Medallion supported by Angus Australia.
Winner 41 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND MS RECKONING R447 [CFI R447]
CLASS: S008 – (S008) – Reserve Junior Champion Female
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $50
Winner 10 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC MISS PANDORA S325 [PCA S325]
CLASS: 10 – Female, over 24 & not over 30mths
1 72 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO DREAM Q153 [KO Q153]
2 73 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND MS QUICK THRILL Q419 [CFI Q419]
3 69 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC MISS CAPITALIST Q173 [PCA Q173]
Highly Commended 70 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL MISS ESSENCE Q39 [TTKQ39]
Highly Commended 71 MR MATHEW FROST & MRS KELLY FROST & MISS SARAH FROST PARKVILLE NSW 2337
MYANGA BETTY Q170 [MYAQ170]
CLASS: 11 – Female, over 30 & not over 36mths
1 80 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND MISS QUEST Q402 [CFI Q402]
2 79 MERRIDALE ANGUS TENNYSON VIC 3572
MERRIDALE CYDIE Q24 [MGP Q24]
3 78 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO DREAM Q95 [KO Q95]
4 74 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL MISS EMILIE Q20 [TTKQ20]
CLASS: 12 – Female, over 36mths
1 1057 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO JEDDA K127 [KO K127]
2 89 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC MISS 94S CREED M042 [PCA M042]
3 84 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA NARRANGHI P88 [YA IN CIRCLE P88]
4 86 MR JACK NEWHAM & MISS MILEY O’BRIEN & MISS ISLA O’BRIEN & MR GAVIN O’BRIEN ORANGE NSW 2800
PADUA DREAM N11 [JGN N11]
CLASS: S013 – (S013) – Senior Champion Female
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
Medallion supported by Angus Australia.
Winner 1057 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO JEDDA K127 [KO K127]
CLASS: S014 – (S014) – Reserve Senior Champion Female
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $50
Winner 72 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO DREAM Q153 [KO Q153]
CLASS: S015 – (S015) – Grand Champion Female
Cash Prize supported by Elders. Prize 1st $500
Ribbon supported by Angus Australia.
Medallion for the Herdsman attending the Grand Champion Female, supported by Angus Australia.
Winner 1057 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO JEDDA K127 [KO K127]
CLASS: 16 – Bull, 9 & not over 12mths
1 92 GARVIN & GOLDSACK ORANGE NSW 2800
TROWBRIDGE BBB FIREBALL S13 [BRAND TG S13]
2 93 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA GEDDES S32 [YA IN CIRCLE S32]
CLASS: 18 – Bull, over 14 & not over 16mths
1 96 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD STRIPPER S2 [HAS S2]
2 99 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X RICE R165 [K5X R165]
3 97 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL SWAGGER S1 [TTKS1]
CLASS: 19 – Bull, over 16 & not over 18mths
1 102 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD REACH 4 DA SKY R45 [HAS R45]
2 100 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL RUMBLE R25 [TTKR25]
CLASS: 20 – Bull, over 18 & not over 19mths
1 103 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND REDEMPTION R423 [CFI R423]
2 107 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X ROCK R43 [K5X R43]
3 106 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL ROLLING THUNDER R12 [TTKR12]
Highly Commended 105 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD L18 ROMEO R35 [HAS R35]
Highly Commended 108 YAMBA ANGUS ORANGE NSW 2800
YAMBA REGINALD R114 [YA IN CIRCLE R114]
CLASS: 21 – Bull, over 19 & not over 20mths
1 110 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC GREAT NORTHERN R061 [PCA R061]
2 112 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
K5X RANGER R20 [K5X R20]
3 109 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL RECKONING R2 [TTKR2]
CLASS: S022 – (S022) – Junior Champion Bull
G T Reid Memorial Perpetual Cup for the Junior Champion Bull, donated by Kahlua Pastoral Co., in memory of the late Capt George T Reid.
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
Medallion supported by Angus Australia.
Winner 110 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC GREAT NORTHERN R061 [PCA R061]
CLASS: S023 – (S023) – Reserve Junior Champion Bull
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $50
Winner 103 CL FULLER COWRA NSW 2794
DIAMOND REDEMPTION R423 [CFI R423]
CLASS: 24 – Bull, over 20 & not over 24mths
1 118 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
IRELANDS RAMCO R9 [ILS R9]
2 120 ACACIA ANGUS KILLARNEY QLD 4373
IRELANDS RAMSAY R7 [ILS R7]
3 115 KILLAIN ANGUS TAMWORTH NSW 2340
TD ALABAMA R6 [TCDR6]
Highly Commended 119 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD RADETSKY R6 [HAS R6]
CLASS: 25 – Bull, over 24 & not over 30mths
1 121 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC ROYAL ROLL R017 [PCA R017]
2 122 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL IRON JACK Q31 [TTKQ31]
CLASS: 26 – Bull, over 30 & not over 36mths
1 123 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL REAL DEAL Q3 [TTKQ3]
2 124 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC QUICK SILVER Q063 [PCA Q063]
CLASS: S027 – (S027) – Senior Champion Bull
The CS Gordon Perpetual Trophy for the Senior Champion Bull, donated by Glengowan Angus in memory of the late Stuart Gordon.
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
Medallion supported by Angus Australia.
Winner 121 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC ROYAL ROLL R017 [PCA R017]
CLASS: S028 – (S028) – Reserve Senior Champion Bull
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $50
Winner 123 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL REAL DEAL Q3 [TTKQ3]
CLASS: S029 – (S029) – Grand Champion Bull
Fordhouse Perpetual Bowl for the Grand Champion Bull, originally donated by William F Reid.
Cash Prize supported by Elders Prize 1st $500
Ribbon supported by Angus Australia.
Medallion for the Herdsman attending the Grand Champion Bull, supported by Angus Australia.
Winner 121 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
PC ROYAL ROLL R017 [PCA R017]
CLASS: 30 – Two Bulls, not over 24mths
The Abington Perpetual Trophy for the winning Two Bulls, not over 24 months, donated by the Estate of the late Norman L Forster, for Competition at the 1950 and future Sydney Royal Easter Shows. In the absence of a Sydney Royal Easter Show the tray shall be allocated for Competition at some other Show, Exhibition, or Sales, promoted, sponsored, or approved by the RAS.
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
1 125 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
2 128 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
3 126 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
CLASS: 31 – Sire’s Progeny
The Andrew Reid Perpetual Trophy for the winning Sire’s Progeny, originally donated by Narrangullen Angus Stud and re-donated by Pine Creek Angus Stud Pty Ltd, as a Perpetual Trophy.
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
1 130 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
NORTHERN VIEW SMW GUSTOV 3Z
2 131 CL FULLER COWRA NSW 2794
BLACK DIAMOND NEVER EVER N436
3 129 SB HAYWARD & KL SMITH ALLORA QLD 4362
MERRIDALE MITCHELL M133
CLASS: 32 – Dam’s Progeny
Cash Prize supported by Angus NSW. Prize 1st $100
1 138 CL FULLER COWRA NSW 2794
BLACK DIAMOND MS EXPEDITION L423
2 135 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
DMM MISS ESSENCE 5C
3 139 MRS LYN FRECKLINGTON & MR IAN FRECKLINGTON PEAK HILL NSW 2869
HOLLYWOOD DIAMONDS N LACE H94
CLASS: 33 – Breeder’s Group
1 142 PINE CREEK ANGUS STUD PTY LTD COWRA NSW 2794
2 143 CL FULLER COWRA NSW 2794
3 141 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
CLASS: S034 – (S034) – Best Exhibit
The Peter Duddy Perpetual Trophy for the Best Exhibit, donated by and on behalf of the family of the late Peter Duddy, Mooki River Angus Stud, in recognition of his service to the Beef Cattle Industry.
RAS of NSW Award of Excellence Medallion for Best Angus Exhibit.
Ribbon supported by Angus New Zealand.
Winner 1057 KO ANGUS KANGALOON NSW 2576
KO JEDDA K127 [KO K127]
CLASS: S036 – (S036) – Best Maintained Angus Team, two to five head
Winner 29 MR JACK NEWHAM & MISS MILEY O’BRIEN & MISS ISLA O’BRIEN & MR GAVIN O’BRIEN ORANGE NSW 2800
WINCHESTER ROSEBUD S2 [OBR S2]
CLASS: S037 – (S037) – Best Maintained Angus Team, over five head
Winner 123 TATTYKEEL ANGUS BLACK SPRINGS NSW 2787
TATTYKEEL REAL DEAL Q3 [TTKQ3]

ASDF

SYDNEY ROYAL 2022 ANGUS SHOW RESULTS

ASDF

Feature image: Supreme Angus Exhibit KO Jedda K127 with Angus Onisforou leading her heifer calf, stud manager Tim Lord and Stephanie Onisforou. Image: The Land 

Gallery Images: Showcase by Branded Ag 

 

 

Advertisements