2017 Sydney Show Results

April 19, 2017 12:33 pm

More than 150 entries from 36 exhibitors across the country converged on the Sydney Royal Easter show to compete in the Angus judging. Pine Creek took out Best Exhibit honours with Senior and Grand Champion Female, PC Miss E99 Foreman J181, shown with a six-week-old bull calf. The cow edged out the Junior and Grand Champipn Bull, 858kg Carabar Docklands L36 for the title.

 

Junior Cow or Heifer

Class 1 – Female, 9 & not over 12mths

1 LJH. YXC HC Kerry M36 Logan, Joshua & Hayden Evans
2 Hollywood Miz Scarlett M18 Mr Ian & Mrs Lyn Frecklington
3 Trowbridge BBB Flower M25 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack
4 Trowbridge BBB Wilcoola M13 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack
5 JSRL YDX Lady Heather M10 Mstr Jack & Mstr Sam Robson
HC Circle 8 8080Rosebud M102 L T Cooper Cattle Trust

Class 2 – Female, Over 12 & Not Over 14Mths

1 PC Miss 94S Creed M042 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 KO Vicky M15 K O Angus Stud
3 KO Dream M41 K O Angus Stud
4 KO Dream M40 K O Angus Stud

Class 3 – Female, Over 14 & Not Over 16Mths

1 Irelands Eclypta L327 Mr Corey Ireland
2 Custom Miss Elma L21 Mr Ryan Brady
3 Irelands Wargoona L330 Mr Corey Ireland
4 Banquet Dream M006 S & N Branson

Class 4 – Female, Over 16 & Not Over 18Mths

1 K5X Whitney L63 Ms K L Smith
2 KO Dream L159 K O Angus Stud
3 Cuh-Rah Pre Madonna L1 Mr Bailey Gardner
HC Tickalara La Di Da L12 Tickalara Angus

Class 5 – Female, Over 18 & Not Over 19Mths

1 PC Miss 94S Creed L173 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 KO Moongarra L124 K O Angus Stud
3 KO Annie L127 K O Angus Stud
4 Myanga Lady Louise L226 William, Samantha & Georgia Beresford & Scott Myers
5  Banquet Carolyn L268 S & N Branson

Class 6 – Female, Over 19 & Not Over 20Mths

1 K5X Kaharau L31 Ms K L Smith
2 Hillview Leanne L4 Mr Danny Hill
3 KO Dream L105 K O Angus Stud
4 KO Vicky L88 K O Angus Stud
5 Dalwhinnie Emp Wilcoola L27 Mr Dean Fredericksen
6  Waitara 292 Pageant L38 Waitara Partnership
HC  Acacia Lorelle L22  Acacia Angus Stud

Junior Champion Female

K5X Kaharau L31 Ms K L Smith

Reserve Junior Champion Female

K5X Whitney L63 Ms K L Smith

Senior Cow

Class 9 – Female, Over 20 & Not Over 24Mths

1 Hollywood Scarlett L28 Mr Ian & Mrs Lyn Frecklington
2 Banquet Sarah L058 S & N Branson
3 Hollywood Diana L48 Mr Ian & Mrs Lyn Frecklington

Class 10 – Female, Over 24 & Not Over 30Mths

1 Mundoo Leah K114 Mr W G & Mrs J A Watt
2 PC Miss 94S Initative L039 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 J & C Cheyenne K70 Mr Chris Halliday
4  Mt Hunter Mildred L5 P E & B & S Hennings

Class 11 – Angus – Female, Over 30 & Not Over 36Mths

1 J & C Doris K28 Mr Chris Halliday
2 KO Dream K66 K O Angus Stud
3 Ben Nevis Jean K80 S W & E J Halliday
4 RDMG Miss Essence K1 R D M Angus

Class 12 – Angus – Female, Over 36Mths

1 PC Miss E99 Foreman J181 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 T&R Jewel J6 R D M Angus
3 Banquet Quiet H492 S & N Branson
4 Irelands Elma G155 Mr Corey Ireland

Senior Champion Female 

PC Miss E99 Foreman J181 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Reserve Senior Champion Female

J & C Doris K28 Mr Chris Halliday

Grand Champion Female

PC Miss E99 Foreman J181 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Junior Bull

Class 16 – Bull, 9 & Not Over 12Mths

1 DSK YXC Man Made M12 Mr Chris Knox & Ms Helen Alexander
2 Dalwhinnie Maverick M7 Mr Dean Fredericksen
3 PC 94S Masterplan M048 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
4 Trowbridge BBB Equator M15 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack

Class 17 – Bull, Over 12 & Not Over 14Mths

1 Platinum Angus CC & 7-Magic Mike M51 Mr Daryl & Mrs Kate Heazlewood
2 Mt Hunter Mean Machine M8 P E & B & S Hennings
3 KO 7008 Ten X M34 K O Angus Stud
HC DSK YXC Manuel M7 Mr Chris Knox & Ms Helen Alexander

Class 18 – Bull, Over 14 & Not Over 16Mths

1 K5X Line Of Duty L69 Ms K L Smith
2 Mt Hunter Magic Mike M2 P E & B & S Hennings
3 J & C Marker M5 Mr Chris Halliday

Class 19 – Bull, Over 16 & Not Over 18Mths

1 K5X Lonestar L46 Ms K L Smith
2 Tickalara Luigi L14 Tickalara Angus
3 Mundoo Larrikin L43 Mr W G & Mrs J A Watt

Class 20 – Bull, Over 18 & Not Over 19Mths

1 Tattykeel Counter L2 Tattykeel Pty Ltd
2 Tattykeel Topline L10 Tattykeel Pty Ltd
3 Tattykeel Trademark L7 Tattykeel Pty Ltd

Class 21 – Bull, Over 19 & Not Over 20Mths

1 Carabar Docklands L36 Mr Darren Hegarty
2 KO Tour Of Duty L95 K O Angus Stud
3 Dalwhinnie Logic L43 Mr Dean Fredericksen
4  RDMG Bubba Boom L2 R D M Angus
5  Hollywood Love Me Tender L67 Mr Ian & Mrs Lyn Frecklington
HC  Hillview Leggett L9 Mr Danny Hill

Junior Champion Bull

Carabar Docklands L36 Mr Darren Hegart

The G T Reid Memorial Perpetual Cup for the Junior Champion Bull

Carabar Docklands L36 Mr Darren Hegarty

Reserve Junior Champion Bull

Tattykeel Counter L2 Tattykeel Pty Ltd

Senior Bull

Class 24 – Bull, Over 20 & Not Over 24Mths

1 Trowbridge BBB Powertool L1 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack
2 Acacia Lorenzo L21 Acacia Angus Stud
3 Pathfinder Genesis L881 Ms K L Smith
4 Waitara 292 Liberator L16 Waitara Partnership

Class 25 – Bull, Over 24 & Not Over 30Mths

1 Dance Double Vision L35 Dance Angus & Daryl McCarthy
2 PC 94S Legend L025 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 RDMG Launchpad L1 R D M Angus
HC Hollywood Lambada L9 Mr Ian & Mrs Lyn Frecklington

Class 26 – Bull, Over 30 & Not Over 36Mths

1 PC Kodiak K131 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Senior Champion Bull 

Trowbridge BBB Powertool L11 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack

The CS Gordon Perpetual Trophy, for the Senior Champion Bull

Trowbridge BBB Powertool L11 Mr Chris Garvin & Mr Steven Goldsack

Reserve Senior Champion Bull 

PC Kodiak K131 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Grand Champion Bull

Carabar Docklands L36 Mr Darren Hegarty

The Fordhouse Perpetual Bowl for the Grand Champion Bull

Carabar Docklands L36 Mr Darren Hegarty

Class 30 – Two Bulls, Not Over 24Mths

1 163 Tattykeel Pty Ltd
2 165  Waitara Partnership
3 166  Ms K L Smith

The Abington Perpetual Trophy for the winning two bulls, not over 24 months

163 Tattykeel Pty Ltd

Sire’s Progeny

Class 31 – Sire’s Progeny

1 Gumbo Gulch Creed 94S Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 S A V Harvestor 0338 Tattykeel Pty Ltd
3 Raff Danny Boy D207 Ms K L Smith

The Andrew Reid Perpetual Trophy for the highest placed sire’s progeny group

Gumbo Gulch Creed 94S Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Dam’s Progeny

1 DMM Miss Essence 61W Tattykeel Pty Ltd
2 PC Miss Tiger G154 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 Vermont Dream Y301 K O Angus Stud

Breeder’s Group

1 K5X Ms K L Smith
2 Pine Creek Angus Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 Tattykeel Tattykeel Pty Ltd

Best Exhibit

PC Miss E99 Foreman J181 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

The Peter Duddy Perpetual Trophy for the Best Exhibit

PC Miss E99 Foreman J181 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

 

 

Feature Image: Interbreed breeders group

Advertisements