2018 Sydney Show Results

April 4, 2018 11:26 am

Angus cattle have continued their tradition of interbreed domination at the Sydney Royal Easter show, taking out the prestigious Hordern Trophy, with the cow and calf portion of the pair also winning the Supreme Interbreed Female during the Urquhart Trophy Judging.

Pairing up for the Hordern Trophy were Myanga Lady Louise L226, exhibited by Scott Myers and the Beresford family, Moss Vale and PC Kodiak M117, exhibited by Pine Creek Angus, Cowra NSW.

Myanga Lady Louise L226, earlier in the day was declared the Supreme Interbreed Female.

A full list of results from the Angus Judging is now available below.

Top image: The Hordern Trophy winning Angus team with Samantha Beresford, Scott Myers and Christie Kennedy. Image courtesy of The Land.



Junior Cow or Heifer

Class 1 – Female, 9 & not over 12mths

1 RDMG DIXIE CUP N11 R D M Angus
2 KO EMILLESQUE N68 K O Angus
3 CIRCLE 8 ROSEBUD N105 L T Cooper Cattle Trust
4 KO ROSEBUD N72 K O Angus

Class 2 – Female, Over 12 & Not Over 14Mths

1 BLACK DIAMOND MS SHIRAZ N407 Pine Creek Angus Pty Ltd
2 KO DREAM N43 K O Angus
3 RDMG JEWEL N8 R D M Angus
4 DALWHINNIE QUILT N9 Dean Fredericksen
5 KO MOONGARRA N63 K O Angus

Class 3 – Female, Over 14 & Not Over 16Mths

1 J & C DORIS N3 Chris, Bronwyn, Sophie & Josh Halliday
2 J & C MYLADY M35 Chris, Bronwyn, Sophie & Josh Halliday
3 PENTIRE BARA N2 Justin Richards

Class 4 – Female, Over 16 & Not Over 18Mths

1 PC MS 177 TOUR OF DUTY M191 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 K5X ZAHLI M59 S B Hayward & K L Smith
3 KO DREAM M141 K O Angus
4 BLACK DIAMOND MS 94S MOET M425 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Class 5 – Female, Over 18 & Not Over 19Mths

1 TATTYKEEL MISS EMILIE M1 Tattykeel Pty Ltd
2 MUNDOO LEAH M36 WG & JA Watt
3 CIRCLE 8 9180 ROSEBUD M141 L T Cooper Cattle Trust
4 TATTYKEEL BLACKCAP ESSENCE M1 Tattykeel Pty Ltd

Class 6 – Female, Over 19 & Not Over 20Mths

1 KO MOONGARRA M73 K O Angus
2 K5X DUCHESS M29 SB Hayward & KL Smith
3 MUNDOO LEAH M9 WG & JA Watt
4 DALWHINNIE ROYAL LINE M41 Dean Fredericksen
5 KO DREAM M92 K O Angus

Junior Champion Female

BLACK DIAMOND MS SHIRAZ N407 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Reserve Junior Champion Female

KO DREAM N43 K O Angus

Senior Cow

Class 9 – Female, Over 20 & Not Over 24Mths

1 HILLVIEW MARIAH M8 Danny Hill
2 DALWHINNIE PERFECTION M30 Dean Fredericksen

Class 10 – Female, Over 24 & Not Over 30Mths

1 KO DREAM L159 K O Angus

Class 11 – Angus – Female, Over 30 & Not Over 36Mths

1 MYANGA LADY LOUISE L226 Beresford Family & Scott Myers
2 KO DREAM L105 K O Angus
3 PC MISS KODIAK L168 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
4 K5X KAHARAU L31 Peter &  Karen Reid
5 DALWHINNIE EMP WILCOOLA L27 Dean Fredericksen

Class 12 – Angus – Female, Over 36Mths

1 KO DREAM K66 K O Angus
2 MILLAH MURRAH FLOWER J192 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 HOLLYWOOD DIAMONDS R FOREVER K16 Ian & Lyn Frecklington
4 HOLLYWOOD 75W VANESSA L4 Ian & Lyn Frecklington

Senior Champion Female 

MYANGA LADY LOUISE L226 Beresford Family & Scott Myers

Reserve Senior Champion Female

KO DREAM K66 K O Angus

Grand Champion Female

MYANGA LADY LOUISE L226 Beresford Family & Scott Myers

Junior Bull

Class 16 – Bull, 9 & Not Over 12Mths

1 BLACK DIAMOND 5R KODIAK N411 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 RDMG THE HIPSTER N9 R D M Angus
3 TROWBRIDGE BBB GATSBY N13 Garvin & Goldsack

Class 17 – Bull, Over 12 & Not Over 14Mths

1 KO G357 NEMESIS N42 K O Angus
2 J & C NON-STOP N18 Chris, Bronwyn, Sophie & Josh Halliday
3 GREENLEAF N1 Andrew & Catherine Harborne

Class 18 – Bull, Over 14 & Not Over 16Mths

1 PC J157 NEWSMAN N003 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 KAYTEE MC HAMMER M6 Kaitlin Swain
3 HILLVIEW MONUMENT M65 Danny Hill

Class 19 – Bull, Over 16 & Not Over 18Mths

1 TATTYKEEL COPYRIGHT M22 Tattykeel Pty Ltd
2 TATTYKEEL PAYLOAD M29 Tattykeel Pty Ltd
3 TATTYKEEL LAWSON M33 Tattykeel Pty Ltd
4 TATTYKEEL VALUEPACK M31 Tattykeel Pty Ltd

Class 20 – Bull, Over 18 & Not Over 19Mths

1 CIRCLE 8 PRELUDE M150 L T Cooper Cattle Trust
2 TATTYKEEL HUDSON M3 Tattykeel Pty Ltd
3 TATTYKEEL GLOBAL M14 Tattykeel Pty Ltd
4 TATTYKEEL HEAVY DUTY M17 Tattykeel Pty Ltd
5 TATTYKEEL IRONMAN M12 Tattykeel Pty Ltd

Class 21 – Bull, Over 19 & Not Over 20Mths

1 PC H130 KODIAK M117 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 RDMG BUBBA BLAST M10 R D M Angus
3 RDMG BUBBA SWAGGER M12 R D M Angus
4 KAYTEE MJ M4 Kaitlin Swain
5 KILLAIN FORT WORTH M17 Killain Investments
6 LJH. PA’S CHOICE M126 Logan, Joshua & Hayden Evans
HC ACACIA MAXIM M56 Acacia Angus
HC MELON THE CHAIRMAN M06 Melon Pastoral Pty Ltd

Junior Champion Bull

PC H130 KODIAK M117 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

The G T Reid Memorial Perpetual Cup for the Junior Champion Bull

PC H130 KODIAK M117 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Reserve Junior Champion Bull

RDMG BUBBA BLAST M10 R D M Angus

Senior Bull

Class 24 – Bull, Over 20 & Not Over 24Mths

1 DSK YXC MANHATTAN M63 Chris Knox & Helen Alexander
2 TROWBRIDGE BBB EQUATOR M15 Garvin & Goldsack
3 EJ MERLIN 32X M15 E J Angus
4 HILLVIEW MAN M2 Danny Hill

Class 25 – Bull, Over 24 & Not Over 30Mths

1 DSK YXC MANDATE M10 Chris Knox & Helen Alexander
2 MT HUNTER MEAN MACHINE M8 PE, B & S Hennings
3 HOLLYWOOD MARQUIS M6 Ian & Lyn Frecklington

Class 26 – Bull, Over 30 & Not Over 36Mths

1 PC KODIAK L171 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Senior Champion Bull 

PC KODIAK L171 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

The CS Gordon Perpetual Trophy, for the Senior Champion Bull

PC KODIAK L171 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Reserve Senior Champion Bull 

DSK YXC MANHATTAN M63 Chris Knox & Helen Alexander

Grand Champion Bull

PC H130 KODIAK M117 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

The Fordhouse Perpetual Bowl for the Grand Champion Bull

PC H130 KODIAK M117 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Class 30 – Two Bulls, Not Over 24Mths

1 166 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 169 Tattykeel Pty Ltd
3 168 Tattykeel Pty Ltd

The Abington Perpetual Trophy for the winning two bulls, not over 24 months

166 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Sire’s Progeny

Class 31 – Sire’s Progeny

1 H F KODIAK 5R Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 SAV INTERNATIONAL 2020 Tattykeel Pty Ltd
3 PATHFINDER GENESIS G357 K O Angus

The Andrew Reid Perpetual Trophy for the highest placed sire’s progeny group

H F KODIAK 5R Pine Creek Angus Stud Pty Ltd

Dam’s Progeny

1 VERMONT DREAM Y301 K O Angus
2 BLACK DIAMOND MS AUSTRALIA D301 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
3 DMM MISS ESSENCE 61W Tattykeel Pty Ltd

Breeder’s Group

1 195 Pine Creek Angus Stud Pty Ltd
2 194 K O Angus
3 197 Tattykeel Pty Ltd

Best Exhibit

MYANGA LADY LOUISE L226 Beresford Family & Scott Myers

The Peter Duddy Perpetual Trophy for the Best Exhibit

MYANGA LADY LOUISE L226 Beresford Family & Scott Myers

Advertisements