Angus Youth take on the 2019 Sydney Royal Angus Feature Show

April 17, 2019 3:10 pm

The 2019 Sydney Royal Angus Feature Show Angus Youth Events saw participants from around Australia come together to compete.

The Angus Youth events took place on Thursday, April 11 in the Hoecker Area.  A program of Junior Paraders, Bred and Owned and Junior Judging took place during the day, with the Herdsmans competition judged over the course of the Feature Show.

The Grand Champion Junior Parader was Casey Halliday.  Senior Champion Parader was Miranda Raithel, with Reserve Champion awarded to Lochie McLachlan.

Junior Champion Parader was Casey Halliday with Reserve Champion awarded to Lily Seaton-Cooper.

The junior judging section saw Donna Robson as overjudge.  The Junior Judging Junior Champion was Matilda Salter, with the Senior Junior Judge Champion Miranda Raithel.  Miranda also took out the Grand Champion Junior Judge.

In the Herdsmans competition, the Senior Champion Herdsmans title went to Adam Wilkie with Sophie Halliday awarded Reserve Champion.  The Junior Herdsman Champion was Sam Garvin, with Lily Seaton-Cooper awarded Reserve.

The Grand Champion Herdsman was Tiffany McLauchlan.


The full results are as follows:

Junior Paraders:

Junior Paraders Class 1 sponsored by Denholm Glen Angus:

1st: Sam Garvin

2nd: Miley O’Brien

3rd: Thomas Seaton Cooper

4th: Georgina Megan Raff

5th: Olivia Thompson


Junior Paraders Class 2 sponsored by Elders Stud Stock:

1st: Thomas Duddy

2nd: Josephine Green

3rd: Matilda Slater

4th: Emerald Onisforou

5th: Nellie Jenson


Junior Paraders Class 3 sponsored by Ben Nevis Angus

1st: Casey Halliday

2nd: Lily Seaton-Cooper

3rd: Emma-Leigh Green

4th: Benjamin Duddy

5th: Charlie Slater

 

Champion Junior Parader sponsored by The Cattle Shop:

Casey Halliday

 

Reserve Champion Junior Parader sponsored by The Cattle Shop:

Lily Seaton-Cooper


Class 4 sponsored by Talooby Angus Stud:

1st: Lochie McLauchlan

2nd: Kate Swain

3rd: Kahlissa Wykes

4th: Sophie Halliday

5th: Adam Wilkie


Senior Paraders Class 5 sponsored by Millah Murrah Angus:

1st: Miranda Raithel

2nd: Tiffany McLauchlan

3rd: Nathan Leach

4th: Mitchell Dundas

5th: Dianna Meulendyks

 

Champion Senior Parader sponsored by The Cattle Shop:

Miranda Raithel

 

Reserve Champion Senior Parader sponsored by The Cattle Shop:

Lochie McLauchlan

 

Grand Champion Parader sponsored by Bobby and Yvonne Gregory:

Casey Halliday

 

Reserve Champion Parader sponsored by Bobby and Yvonne Gregory:

Miranda Raithel


Bred and owned:

2019 Royal Agricultural Society of NSW Sydney Royal Easter Show Angus Bred & Owned Female Class sponsored by Angus Australia:

Champion: KO Dream K66, exhibited by Angus Onisforou

Reserve Champion: PJ Dream P04, exhibited by Lochie McLauchlan

3rd: PJ Wilcoola N28, exhibited by Tiffany McLauchlan

4th: KO Dream N43 exhibited by Emerald Onisforou

5th: Circle 8 Rosebud P016 exhibited by Annabelle Seaton-Cooper


2019 Royal Agricultural Society of NSW Sydney Royal Easter Show Angus Bred & Owned Bull Class sponsored by Angus Australia:

Champion: Wongalea Black List N22, exhibited by Lauchlan Ware

Reserve Champion: J&C Pud P55, exhibited by Sophie Halliday

3rd: Circle 8 Rearview Mirror P105, exhibited by Lily Seaton-Cooper

4th: Banquet Dream N420, exhibited by Hamish Branson

5th: Greenleaf On Duty P121, exhibited by Will Harborne

2019 Royal Agricultural Society of NSW Sydney Royal Easter Show Angus Bred & Owned Grand Champion sponsored by Angus Australia:

KO Dream K66 exhibited by Angus Onisforou

 


Junior Judging:

The 2019 Sydney Royal Angus Youth Junior Judging:

Champion sponsored by Circle 8 Bulls: Matilda Salter

Reserve: Josephine Green

3rd: Emma-Leigh Green

4th: Charlie Salter

5th: Benjamin Duddy


The 2019 Sydney Royal Angus Youth Senior Junior Judging:

Champion sponsored by Springhill Highland Angus: Miranda Raithel

Reserve: Georgia Laurie

3rd: Stephanie Davies

4th: Stephanie Hennings

5th: Nathan Leach

Judging Grand Champion, sponsored by Denholm Glen Angus: Miranda Raithel

 


Herdsmans:

Angus Youth Herdsman Competition Senior section sponsored by Kaleid Angus:

Champion: Adam Wilkie

Reserve Champion: Sophie Halliday

Encouragement Awards: Miranda Raithel and George Harbourne

Junior section sponsored by Wargundy Angus:

Champion: Sam Garvin

Reserve Champion: Lily-Seaton Cooper

Encouragement Awards: Millie Thompson and Casey Halliday.

The Grand Champion Herdsman Award sponsored by Kaleid Angus: Tiffany McLauchlan


Image disclaimer: Unless stated otherwise all photos have been taken by Emily H Photography. All images are subject to copyright and may not be used in any way without the express permission of the photographer. CLICK HERE to contact the photographer

Top Image:  Tiffany & Lauchie McLauchlan

 

 

Advertisements