Program

Wednesday 17th May

8am Leave Ballarat for the Pre-Conference Tour
9.30am Arrive Murdeduke (Winchelsea)
Morning tea, kindly provided by Murdeduke Agriculture
12pm Leave Winchelsea
1pm Arrive Genetics Australia (Bacchus Marsh)
Lunch, kindly provided by Genetics Australia
5pm Leave Bacchus Marsh
6pm Arrive Ballarat
7pm #GrowAngus Welcome Cocktail evening – Victoria One:
Proudly sponsored by

To be held at the Mercure Hotel. The function includes substantial finger food, with drinks available for purchase from the bar. Dress for the Welcome Function is cocktail.

 

Thursday 18th May​

9:00 – 10:15 Registration and Trade Displays Open – Convention Centre Foyer:
Proudly sponsored by:
         
9:30 –10:00 Morning Tea
10:15 – 10:30 Welcome, Convention Centre – Libby Creek, Angus Australia President
Plenary Session 1, Convention Centre: Proudly sponsored by

Chair:  Libby Creek

10:30-11:10 Dan Moser – AGI  Developments in Genetic Improvement Technologies in American Angus
 11:10–11:50 Ben Thomas – MLA Are Current Beef Prices Sustainable: Australian Beef Industry Projections
11:50–12:30 Tom Maguire-Teys Australia Knowledge is Power: Improving Communication across the Australian Beef Supply Chain
12:30–13:30 Lunch and view Trade Displays, Convention Centre Foyer

Proudly sponsored by

Concurrent session A – Genetic Technologies, Convention Centre:

Proudly sponsored by

Angus Education Centre

 

Chair: Lindsay Wolrige

Concurrent session B – Commercial Supply Chain, Conservatory:

Proudly sponsored by

angus.tech

 

Chair: Sam Dobson

 

13:30–14:00 Brad Hine – CSIRO Measuring Immune Competence for Improved Animal Health Berry Reynolds Mort & Co The value and development of strong relationships within the supply chain
14:00–14:30 Andrew Byrne – Angus Australia The Next Generation of Angus Genomic Technologies Greg Farquharson – Bushy Park Angus Growing an Angus Business
14:30–15:00 Susan Bibby – Specialised Breeders Australia Genetic Selection Technologies in the Poultry Industry Kev Sullivan – Bell Vet Services Plan or Perish: The Importance of Pre-feedlot Entry Preparation
15:00-15:30 Sophie Edwards – Vetoquinol Advancements in management of assisted reproduction programs in Angus Cattle Liz Pearson – Angus Australia Making the Most of the Meat Market
15:30-16:15 Afternoon Tea and  view Trade Displays, Convention Centre Foyer:
Proudly sponsored by
16:30-17.30 AGM and Members Forum, Convention Centre
18:30-19:30 Pre-Dinner Drinks – with musical accompaniment by Ballarat Grammar String Quartet, Convention Centre Foyer:
Proudly sponsored by
19:30-late Gala Dinner, with Entertainment from Richard Vegas and Angus Foundation Auction, Convention Centre. Dress for the gala dinner is semi formal.

 

Friday 19th May​

8:00-9:00 Registration and Trade Displays Open, Convention Centre Foyer
Concurrent session C – Market Technologies, Convention Centre:

Proudly sponsored by

Chair: Brad Gilmour

Concurrent session D – Future Visions, Conservatory:

Proudly sponsored by

Chair: Sam White

 9:00-9:30 Garry Edwards – AAM Investment Group The Evolution of Livestock Selling Systems Drewe Ferguson – CSIRO Use of Digital Technologies in the Australian Red Meat Industry
 9:30-10:00 Jon Condon – Beef Central Digital Disruption and the Social Media Evolution Ramesh Segaran – Adelaide Uni Drones – Opportunities and Challenges in Australian Agriculture
10:00-10:30 Ben Simpson – OGA Marketing Angus in the Digital Age Troy Setter – CPC Future of Angus Genetics in Northern Australian Beef Production
10:30-11:00 Morning Tea and view Trade Displays, Convention Centre Foyer
Plenary Session  2, Convention Centre:
Proudly sponsored by

Chair: Peter Parnell

11:00-11:40 Andrew Howie – MLABeef is Best: Understanding the Nutritional Health Benefits of Beef
11:40-12:20 Adam Liaw – Celebrity Chef: Raising the steaks
12:20-12:30 Conference close and invitation to stay for lunch – Peter Parnell, Angus Australia
 12:30-13:40 Lunch and view Trade Display, Convention Centre Foyer

Proudly sponsored by

Advertisements